השקעות

השקעות לא סחירות

דמיינו שאתם פותחים דלת שמובילה לעולם חדש לגמרי, עולם שבו כללי ההשקעה הטיפוסיים כבר לא חלים, בריחה מהתנודתיות של שוקי המיינסטרים. מסקרן, לא? זהו היקום המרתק של השקעות לא סחירות.

מעבר למכשירים הסטנדרטיים של מניות, אג"ח ואג"ח, השקעות לא סחירות מציעות מגוון ייחודי של פוטנציאלים, אתגרים וכתוצאה מכך, תגמולים משמעותיים. בישראל, למשל, סוג זה של השקעות אלטרנטיביות תפס תשומת לב הולכת וגוברת כאשר אנשים פרטיים וקרנות מחפשים תיקים מגוונים ועמידים יותר. עם זאת, השטח של השקעות לא סחירות יכול להיות מורכב, שופע שיקולים סביב סיכון ותשואות, נזילות, מסגרות רגולטוריות וגילוי מחירים. אבל, למה לצעוד במסלול המורכב הזה? מדוע להצדיק התמודדות עם חששות נזילות, מגבלות רגולטוריות, ובעצם הסיכון הגלום בו? כי בבסיסה, השקעות לא סחירות מציעות יתרונות מגוונים כמו הנכסים שהן מקיפות. וזה רק קצה הקרחון של הדיון מעורר המחשבה הזה.

סיכון ותשואות

כשמדובר בהשקעה פיננסית, שני מבנים מרכזיים שכל משקיע צריך להבין הם סיכון ותשואה. פשוטו כמשמעו, סיכון מציין את הסיכויים של השקעה לא להניב את התשואות הצפויות. מצד שני, התשואה היא התגמול שהמשקיע מקבל מהשקעתו. חיבור קוויד פרו קוו זה מהווה את אבן היסוד של המסחר וההשקעות הפיננסיות.

הבנת הסיכון וסוגיו

בעגה ההשקעות, סיכון מאפיין את ההפסד הפוטנציאלי עקב תנועה שלילית במחיר נייר ערך או כל השקעה. ישנן מספר קטגוריות סיכון שהמשקיעים צריכים להכיר כולל סיכון שוק, סיכון אשראי, סיכון נזילות וסיכון תפעולי – כל אחת נושאת סיבוכים וניואנסים משלה.

הקשר בין סיכון לתשואה

סיכון ותשואה קשורים זה בזה ללא עוררין. עסקת החליפין סיכון-תשואה ממחישה מציאות פשוטה – משקיע המצפה לתשואות גבוהות יותר חייב להיות מוכן לקבל רמת סיכון גבוהה יותר. גורמים כגון אופק השקעה, תיאבון סיכון ואי ודאות בשוק משפיעים באופן משמעותי על פשרה זו.

הערכת סיכונים ותשואות

הערכת הסיכון והתשואות הפוטנציאליות היא חלק בלתי נפרד מקבלת החלטות בעת השקעה בנכסים לא סחירים. כלים כגון תוכנה להערכת סיכונים, ניתוח נתונים היסטוריים וייעוץ מקצועי יכולים לספק תובנות עמוקות. עם זאת, שקלול הסיכון והתשואה הוא קריטי להשקעה, ובכך למקסם את התגמול הכספי הפוטנציאלי שלך.

בהמשך הפוסט נעמיק בהשקעות לא סחירות, בפרופילי הסיכון הייחודיים שלהן ומדוע הן תוספת חשובה לתיק ההשקעות שלכם למרות הסיכונים הכרוכים בהן.

חששות נזילות

בעולם הפיננסים, נזילות מתייחסת למידה שבה ניתן לקנות או למכור נכס במהירות מבלי להשפיע על מחיר השוק שלו. מאפיין זה חשוב במיוחד בהשקעה מכיוון שהוא משפיע הן על הרווחיות והן על הסיכונים הקשורים לסוגי נכסים שונים. שיקולי נזילות הם קריטיים עבור משקיעים המעוניינים להבטיח גישה מהירה להון שלהם או שואפים להתאים את הרכב תיק ההשקעות שלהם במהירות בתגובה לשינויים בשוק.

אתגרי הנכסים הבלתי סחירים

השקעות לא סחירות, מטבען, מציבות חששות נזילות משמעותיים. בניגוד למקביליהם הסחירים, כמו מניות ואג"ח, נכסים לא סחירים בדרך כלל חסרים שוק נגיש. בין אם מדובר בנדל"ן, השקעות פרייבט אקוויטי או פרויקטים של תשתיות, נכסים אלה כרוכים לעתים קרובות בהתחייבויות ארוכות טווח ובתהליכי אקזיט שיכולים להתפרש על פני שנים. במהלך תקופות אלה, משקיעים בדרך כלל אינם מסוגלים להנזיל או להקטין את השקעתם, מה שמוביל לחוסר יכולת לגשת במהירות להון שלהם.

אסטרטגיות לניהול חששות נזילות

למרות אתגרים אלה, אסטרטגיות שונות יכולות להפחית חששות נזילות הקשורים להשקעות לא סחירות. תוכנית גיוון מובנית היטב – נושא שנחקור יותר בסעיף 'יתרונות הגיוון' – יכולה לפזר השקעות בין סוגי נכסים שונים, ולהבטיח רמה מסוימת של נזילות בתיק. יתר על כן, ניהול מזומנים יעיל מאפשר למשקיעים לאזן את אחזקותיהם בין נכסים נזילים ולא נזילים, ולהבטיח שהם שומרים על הגמישות הדרושה כדי להגיב לדרישות פתאומיות להון. כך, בעוד שהשקעות לא סחירות אכן מציגות חששות נזילות, באמצעות תכנון אסטרטגי, משקיעים יכולים לנהל חששות אלה ביעילות ועדיין ליהנות מסוגי נכסים אלה.

יתרונות הגיוון

בעולם ההשקעות הפיננסיות, המונח גיוון בא לידי ביטוי לעתים קרובות. גיוון, כאסטרטגיה, כרוך בפיזור השקעות על פני מגוון רחב של סוגי נכסים כדי להפחית את הסיכון הכרוך בכך שכל הרווחים קשורים לנכס מסוים אחד. אבל, איך זה חל על השקעות לא סחירות? בואו נחקור את המורכבויות שלה.

תיאוריית הגיוון,

במילים פשוטות, גיוון כאסטרטגיה פיננסית מדגיש את הפחתת הסיכון הכרוך כאשר סוג אחד של השקעה מפגין ביצועים גרועים. על ידי פיזור השקעות על פני סוגים שונים כדי לשלול סיכונים ממיקוד יחיד. כאשר אנו מדברים על השקעות לא סחירות, עיקרון זה עדיין מחזיק ערך ומציע מספר יתרונות.

מים שקטים חודרים עמוק

מערך מגוון של השקעות לא סחירות כגון נכסי נדל"ן, עסקאות פרייבט אקוויטי, פריטי אספנות או פרויקטי תשתית יכול להפחית את הסיכונים הקשורים לחששות נזילות, ועשוי לספק חיץ מפני תנודתיות השוק. יתר על כן, פיזור על פני נכסים לא סחירים יכול ליצור הזדמנויות לתשואות גבוהות יותר הודות לפרופילי הסיכון-תשואה הייחודיים שנכסים אלה מביאים לשולחן, אשר יידונו בסעיף סיכון ותשואות.

להטות את הכף

שקול את משקלו של תיק מגוון של נכסים לא סחירים כמו נדל"ן. לעתים קרובות הוא מספק זרם תשואה יציב יותר בטווח הארוך בהשוואה להשקעות רגילות בשוק המניות. באופן דומה, גם השקעות פרייבט אקוויטי יכולות להניב תשואות גבוהות, בתנאי שמבינים את הניואנסים של הסקטור כפי שמוסבר בסעיף מגבלות רגולטוריות. עיסוק בתיק כה מגוון מספק מגן השקעה, ומכאן שהופך אותו לאסטרטגיה נבונה לעקוב אחריה.

התמונה הגדולה

לסיכום, בעוד פיזור בהשקעות לא סחירות אינו נטול סיכון, הוא מציע למשקיע את היתרונות של הפחתת סיכונים, הזדמנויות לתשואות גבוהות יותר, והגנה מפני תנודתיות השוק כאשר הוא מבוצע עם אסטרטגיה מושכלת והבנה.

גילוי מחירים

בתחום ההשקעות, אחד המושגים המשמעותיים ביותר הוא גילוי מחירים. היכרות עם המשמעות של גילוי מחירים וחשיבותו המובנית היא קריטית לקבלת החלטות השקעה מושכלות. בעיקרו של דבר, גילוי מחירים הוא התהליך שבאמצעותו ערך ההשקעה מתחלק עם המשקיעים והשוק הרחב. זה מאפשר מגרש משחק מאוזן שבו כל שחקן מתוודע על הערך הכספי המיוחס להשקעה ספציפית.

אתגרים בהערכת שווי נכסים לא סחירים

עם זאת, הערכת שווי של השקעות לא סחירות נוטה להיות מאמץ מורכב בשל היעדר נתוני שוק זמינים. בניגוד למניות בחברות ציבוריות, להשקעות לא סחירות יש נפח מסחר מוגבל, מה שגורם לרמה משמעותית של סובייקטיביות לזחול לתהליך הערכת השווי שלהן. סובייקטיביות זו בתמחור גורמת לעיתים קרובות לפערי שווי, שיכולים להשפיע על החלטות המשקיעים.

אסטרטגיות לטיפול במגבלות גילוי מחירים

עם זאת, ישנן שיטות להתמודד עם מגבלות התמחור הקשורות להשקעות לא סחירות. אסטרטגיה אחת כזו היא להשתמש בהערכות עצמאיות, שיכולות להרשות לעצמן הערכה בלתי משוחדת יותר המבוססת על מומחיות מקצועית. יתר על כן, מינוף ניתוח השוואתי יוצר הקבלות הגיוניות לנכסים דומים בשוק, ומספק גישה מעשית נוספת לבירור מחירים.

לסיכום, למרות שתוואי ההשקעה בנכסים לא סחירים טומן בחובו אתגרים הנוגעים לגילוי מחירים, ניתן לנהל אותם בצורה נכונה באמצעות גישות אסטרטגיות. טכניקות גילוי מחירים מושכלות משפרות את החלטות ההשקעה ובסופו של דבר תורמות למסע השקעה רווחי יותר, ומפצות על חששות הנזילות שנדונו בסעיף הקודם.

מגבלות רגולטוריות

עולם הפיננסים, ובפרט עולם ההשקעות, פועל בתוך נוף רגולטורי מורכב. אלה משמשים מעין מעקה בטיחות, המנחה את פעולות ההשקעה כדי להבטיח שהן לא רק רווחיות אלא גם מצייתות ללשון החוק. גופים רגולטוריים כמו הרשות לניירות ערך (SEC) ובישראל רשות ניירות ערך מיישמים מסגרות שמטרתן להגן על המשקיעים ולשמור על תקינות השווקים.

מגבלות רגולטוריות בהשקעות לא סחירות

כשמדובר בהשקעות לא סחירות, ישנן מגבלות רגולטוריות מסוימות שהמשקיעים צריכים להכיר בהן. הגבלות על המסחר מאפיינות לעתים קרובות נכסים אלה, מה שיכול להגביל את הנגישות עבור חלק מהמשקיעים. קיימות גם דרישות תאימות מחמירות הקשורות לדיווח, מעקב והערכת נכסים. למרות שצעדים אלה מסייעים להגן על משקיעים מפני סכנה פיננסית אפשרית, הם יכולים גם להציב שורה של אתגרים עבור אלה המעוניינים לסחור במוצרים לא סחירים.

איזון בין רגולציה לחדשנות

יתר על כן, בעוד מסגרות רגולטוריות נותרו חיוניות, עליהן לאפשר גם מקום לחדשנות. חקיקה תצטרך להתפתח יחד עם סוגי נכסים חדשים חדשים כדי שזה לא יחנוק אותם בחיתוליהם. מצד שני, האתגר של הרגולטורים הוא לאזן בין הצורך בהגנה על המשקיעים לבין טיפוח סביבה המאפשרת פיתוח מכשירים ושיטות פיננסיות חדשות. חשיבה בעניינים רגולטוריים כגון אלה תועיל להבנת המשיכה והמחסומים הפוטנציאליים בתחום ההשקעות הבלתי סחירות.

השקעות לא סחירות: מה זה בכלל?

לאור המורכבות והאופי המשתנה של סביבת ההשקעה, מענה לשאלה "מהן השקעות לא סחירות?" מחייב מענה מקיף. השקעות לא סחירות הן נכסים שלא ניתן למכור או לסחור בהם בקלות בבורסות ציבוריות. הם מבדילים את עצמם מהשקעות מסורתיות / מכשירים בשוק ההון כמו מניות או אג"ח ממשלתיות, אשר ניתנים למסחר בקלות ומחזיקים ערך ידוע.

דוגמאות לנכסים לא סחירים

אנו נתקלים במגוון עצום של נכסים לא סחירים המציעים מגוון תגמולים ואתגרים. נכסי נדל"ן, למשל, בין אם מסחריים או למגורים, נופלים תחת הקטגוריה של נכסים לא סחירים. שווי הנכסים הללו אינו תלוי בתנודות בשוק המניות אלא בהיבטים כמו מיקום, תשתיות ותחזוקה.

פרויקטים תשתיתיים, כולל כבישי אגרה, רשתות אנרגיה ורשתות תקשורת, הם דוגמאות נוספות לנכסים לא סחירים. לעתים קרובות הן דורשות הוצאת הון משמעותית, אך בטווח הארוך, השקעות אלה יכולות לייצר תזרים מזומנים קבוע ויציב. בנוסף, הם יכולים לשרת אינטרסים כלכליים לאומיים ואזוריים אסטרטגיים.

פריטי אספנות כמו יצירות אמנות, מכוניות וינטג' וספרים נדירים הם גם השקעות לא סחירות. פריטים אלה עשויים להיות בעלי חשיבות תרבותית וכלכלית משמעותית, והם לעתים קרובות מעריכים לאורך זמן, במיוחד אם הם מתוחזקים היטב. זכויות קניין רוחני, כגון פטנטים או זכויות מוזיקה, מהוות צורה נוספת של נכסים בלתי סחירים. למרות שזה יכול להיות מאתגר להעריך כמותית נכסים בלתי מוחשיים כאלה, הם מציעים פוטנציאל לרווחים אדירים אם ממונפים ביעילות.

בין המגזרים הדינמיים ביותר של השקעות שאינן סחירות ניתן למצוא עסקאות פרייבט אקוויטי, הכוללות השקעה בחברות שאינן רשומות למסחר בבורסות ציבוריות, בדרך כלל באמצעות קרנות הון סיכון או קרנות רכישה. הערכת שווי של פרייבט אקוויטי היא מורכבת ולעתים קרובות סובייקטיבית, אך הפוטנציאל לתשואות גבוהות הופך אותה לאופציה אטרקטיבית עבור משקיעים רבים. למרות שהשקעות אלו דורשות הון רב וסבלנות, הן יכולות להציע תשואות מצוינות, כפי שצוין בסעיף "סיכון ותשואות".

יתרונות ההשקעות הלא סחירות

השקעות לא סחירות, על אף מורכבותן ואתגריהן, בפרט בתחום הנזילות, כפי שנדון בסעיף "חששות נזילות", מציגות מספר יתרונות. הפוטנציאל שלהם לתשואות גבוהות יותר מאשר השקעות בשוק המסורתי מושך משקיעים פרטיים ומוסדיים. לעתים קרובות הם אינם מתואמים עם תנועות השוק המסורתיות, ובכך מפחיתים את הסיכונים של תנודתיות השוק ומאפשרים גיוון תיקים.

בנוסף, נכסים לא סחירים מאפשרים למשקיעים לשמור על ערך לאורך זמן. בניגוד למניות ציבוריות המשתנות מדי יום, השקעות לא סחירות רבות שומרות על ערכן גם בתוך הטלטלות בשווקים. תכונה זו מציעה רמות של יציבות ובטיחות, ופונה לבעלי אופק השקעה ארוך טווח ויעדי שימור עושר.

לסיכום, השקעות לא סחירות, אף שהן פחות מובנות מנכסים מסורתיים, תופסות מקום ייחודי ברפרטואר של המשקיע. הם מסייעים בהשגת פיזור, תשואות גבוהות יותר ויציבות תיק רצויה. הבנתם טוב יותר, ניהול הסיכונים הייחודיים שלהם וניצול היתרונות הגלומים בהם הם המפתח לאסטרטגיית השקעה מקיפה ומוצלחת.

למה להשקיע גם בנכסים לא סחירים?

בעוד נכסים לא סחירים עשויים להיראות מרתיע או לא מוכר, הם מספקים יתרונות ייחודיים למשקיעים המחפשים גיוון וצמיחה פוטנציאלית. הם יכולים לשמש גידור יקר ערך נגד תנודתיות השוק כי הוא קשור לעתים קרובות עם ניירות ערך מסורתיים, כגון מניות ואג"ח.

משקיעים מנוסים מבינים את הסיכונים הטבועים ובלתי צפויים של השוק הפיננסי. שילוב נכסים לא סחירים בתיקי ההשקעות שלהם מפחית את הסיכון הכולל על ידי פיזור השקעות על פני מגוון רחב יותר של סוגי נכסים. אסטרטגיה זו מספקת שכבת הגנה כאשר השוק הרחב חווה מערבולת – כאשר השקעה אחת סובלת, היא עשויה להתקזז על ידי השקעה אחרת שמציגה ביצועים טובים, וכתוצאה מכך ביצועי תיק מאוזנים יותר.

פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר

נכסים לא סחירים מספקים לעתים קרובות תשואות גבוהות יותר בהשוואה לצורות מסורתיות של השקעות, מה שהופך אותם לתוספת בעלת ערך לתיקים המתמקדים בצמיחה ארוכת טווח. הפוטנציאל להגדלת הרווח נובע מהדינמיקה הייחודית שלהם בשוק – פחות תחרותית ולעתים קרובות לא מנוצלת, ומכאן הזדמנויות גדולות יותר לצמיחה ועליית ערך לטווח ארוך. את הפיתוי לתשואות גבוהות יותר יש לשקול היטב אל מול הקושי לתמחר נכסים אלה וחוסר הנזילות שלהם.

שימור עושר ומורשת

נכסים לא סחירים כמו נדל"ן, אמנות ואספנות נושאים יתרון ייחודי נוסף – הכוח לשמור על ערך ואף להעריך לאורך זמן. משקיעים מנוסים עשויים לבחור באלה לא רק כדי לגוון ולהגדיל את תיקי ההשקעות שלהם, אלא גם לשמש סמל של עושר או מורשת שניתן להעביר מדור לדור. מוחשיים אלה מחזיקים ערך מתמשך, ומשמשים כחיץ מגן בתנאי שוק תנודתיים.

הקרנות עם האחזקות הבלתי סחירות הגדולות ביותר

השקעות לא סחירות מהוות חלק ניכר מתיקי ההשקעות של קרנות השקעה רבות. זה נכון במיוחד עבור אותן קרנות שבוחנות אפיקי השקעה לא טיפוסיים, לעתים קרובות עוסקות בסחורות שאינן שוחות בזרמים האופייניים של השווקים הפיננסיים המרכזיים.

תפקידן של קרנות השקעה

קרנות השקעה, על שלל צורותיהן, ממלאות תפקיד מרכזי בשווקים הגלובליים. תפקידם הוא לגוון את תיקי ההשקעות של משקיעים פרטיים על ידי איגום משאבים לביצוע השקעות בקנה מידה גדול על פני מגוון רחב של מגזרים. היתרון הגדול ביותר של קרנות אלה נובע לעתים קרובות האחזקות הלא מסורתיות שלהם, אשר יכול להוכיח להיות מקור בריא של רווח.

קרנות ראויות לציון

מבין הענקיות בולטות שלוש קרנות בשל הקצאותיהן המשמעותיות לנכסים לא סחירים. הראשונה, קרן נדל"ן גדולה, מייעדת חלק ניכר מהפורטפוליו שלה לרכישת נכסים ברחבי הארץ. הערך הגלום בנכסים פיזיים ובלתי סחירים אלה, יחד עם הפוטנציאל לעליית ערך מעבר למגמות השוק, מהווים מוקד משיכה משמעותי.

הבאה בתור היא קרן לפיתוח תשתיות. על ידי השקעה בפרויקטים רחבי היקף ובלתי סחירים כגון שירותים ומערכות תחבורה, קרן זו מבקשת לרתום תשואות ארוכות טווח מפרויקטים בעלי חשיבות חברתית חיונית. לבסוף, קרן השקעות פרייבט אקוויטי נכנסת למוקד. על ידי ניצול הפוטנציאל של חברות פרטיות, במיוחד סטארט-אפים במגזרים מתפתחים, קרן זו מתכננת אסטרטגיה לקבלת דיבידנדים לא פרופורציונליים אם וכאשר חברות אלה יצליחו.

שיקולי ביצועים

עבור משקיע, טבילה בקרנות אלה מהווה אמצעי חדשני לגיוון התיק. עם זאת, יש להתחשב היטב בפרופיל הסיכון, ברקורד של מנהל הקרן ובפיזור הפנימי של הקרן עצמה. לפיכך, קרנות עם האחזקות הלא סחירות הגדולות ביותר מציגות הזדמנויות מפתות למשקיעים מנוסים המסתכלים מעבר לשווקים המסורתיים – כולם עם עין לא רק על תשואות גבוהות, אלא צמיחה מתמשכת על פני אופק ארוך טווח.

מהם נכסים לא סחירים ולמה הם צריכים לעניין אותנו כל כך?

נכסים לא סחירים הם בדיוק כמו שהם נשמעים, השקעות שאינן נסחרות בקלות בשווקים סטנדרטיים. יש להם מאפיינים ייחודיים משלהם כמו חוסר נזילות מובנה, מחויבות השקעה גבוהה, ולעתים קרובות, סיכון גבוה יותר אך עם תשואות משתלמות פוטנציאליות. הם משתרעים על פני מגוון רחב של מגזרים, מנדל"ן ותשתיות ועד השקעות פרטיות ואפילו פריטי אספנות נדירים.

גורמים המניעים עניין בנכסים לא סחירים

התככים סביב נכסים לא סחירים מונעים על ידי כמה גורמים מרכזיים. ראשית, המרדף אחר תשואות מותאמות סיכון מעולות תמיד היה יעד השקעה. כפי שחקרנו בסעיפים קודמים כגון 'סיכון ותשואות', הפוטנציאל לתשואות גבוהות מחייב לעתים קרובות לקיחת סיכון רב יותר. נכסים לא סחירים מספקים שכבה נוספת של תשואות שאינה נגישה בשווקים מסורתיים. זאת לצד רמה מסוימת של הגנה מפני תנודות בשוק בגלל הקורלציה הנמוכה שלהן לשוק המניות.

בנוסף, יש משיכה מסוימת להשקעה בנכסים מוחשיים. הרעיון של בעלות על חלק מגורד שחקים, סטארט-אפ טכנולוגי פורץ דרך או מונה מקורי נותן למשקיע תחושה של מוחשיות וקביעות שלא תמיד קיימות במניות ובאג"ח.

תחזית ומגמות עתידיות

הנוף של נכסים בלתי סחירים ממשיך להשתנות על ידי מודלים פיננסיים חדשניים והצעות השקעה מגוונות. אמנם יש אתגרים פוטנציאליים לפנינו, כמו מכשולים רגולטוריים שדיברנו עליהם ב'מגבלות רגולטוריות', אך המשיכה לנכסים לא סחירים לא צפויה לדעוך. אם כבר, זה מתודלק עוד יותר על ידי תיאבון גובר להשקעות אלטרנטיביות בחיפוש אחר תשואות גבוהות יותר בסביבת ריבית נמוכה.

 

סיווג נכסים בלתי סחירים לפי קטגוריות

נכסים לא סחירים יכולים להיות מגוונים ונעים בין נדל"ן לאוספי אמנות. להלן טבלת גישוש המסווגת ארבעה סוגים עיקריים של נכסים לא סחירים.

דוגמאות לקטגוריות יתרונות עיקריים גודל השוק (אומדן בש"ח)
נדל"ן נכסים מסחריים, בנייני מגורים, קרקעות תשואות יציבות, גידור אינפלציה, ייסוף נכסים 4.5 טריליון
פרייבט אקוויטי הון צמיחה, הון סיכון, רכישות ממונפות תשואות גבוהות, פיזור, השקעות אימפקט 1 טריליון
אספנות ואמנות ציורים, פסלים, מטבעות נדירים שימור עושר, ערך אסתטי, השפעה תרבותית 200 מיליארד
קניין רוחני פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר פוטנציאל רווח גבוה, מטפח חדשנות, בלעדיות 600 מיליארד

 

שאלות נפוצות בנושא השקעות לא סחירות

ריכזנו עבורכם את השאלות הנפוצות ביותר הקשורות להשקעות לא סחירות. צללו פנימה כדי להבין יותר על סיכון ותשואות, יתרונות הפיזור, גילויי מחירים ועוד לגבי מסלול השקעה ייחודי זה.

 • מהם סוגי ההשקעות הבלתי סחירות?
  השקעות לא סחירות יכולות להיות נכסי נדל"ן, פרויקטי תשתית, יצירות אמנות ואספנות, עסקאות פרייבט אקוויטי וקניין רוחני, בין היתר.
 • מדוע כדאי למשקיעים לשקול פיזור לנכסים לא סחירים?
  גיוון לנכסים לא סחירים יכול לסייע בגידור מפני תנודתיות השוק ולהפחית את סיכון התיק. הוא מציע גם הזדמנויות לתשואות גבוהות יותר ולעליית ערך לטווח ארוך.
 • מהם האתגרים הכרוכים בחשיפת מחירים בהשקעות לא סחירות?
  הערכת שווי נכסים לא סחירים יכולה להיות אתגר בשל היעדר נתוני שוק וסובייקטיביות בהערכת השווי. כמה אסטרטגיות להתגבר על אתגרים אלה כוללות הערכות עצמאיות וניתוח השוואתי.
 • מהם השיקולים הרגולטוריים להשקעות לא סחירות?
  יכולות להיות מגבלות ביחס לנגישות, דרישות תאימות ואמצעי הגנה על משקיעים. הבנת המסגרות הרגולטוריות המתפתחות יכולה לסייע באיזון תקנות אלה עם אסטרטגיות השקעה חדשניות.
 • כיצד נכסים לא סחירים מציעים פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר?
  נכסים לא סחירים יכולים לממש עליית ערך לטווח ארוך ולהציע הזדמנויות בשוקי נישה. תכונות אלה בשילוב יכולות להוביל לפוטנציאל לתשואות גבוהות יותר.
 • מדוע נכסים לא סחירים זוכים להתעניינות בקרב משקיעים?
  את ההתעניינות הגוברת בנכסים בלתי סחירים ניתן לייחס לפוטנציאל שלהם לתשואות מותאמות סיכון מעולות, הגנה מפני תנודות בשוק והפיתוי להשקיע בהשקעות מוחשיות ולא נזילות.

יתרונות ההשקעות הבלתי סחירות

השקעות לא סחירות, על מאפייניהן הייחודיים, מציגות מספר יתרונות למשקיעים מושכלים שמבינים את הסיכונים ובעלי סבלנות לתשואות ארוכות טווח. בואו נחקור כמה מהיתרונות האלה שיכולים לשפר תיק השקעות:

 • גיוון: נכסים לא סחירים יכולים לספק יתרונות פיזור, לעזור לפזר סיכונים על פני סוגים שונים של השקעות ולשפר את ביצועי התיק.
 • פוטנציאל לתשואות גבוהות: השקעות לא סחירות כגון פרייבט אקוויטי ונדל"ן עשויות להניב תשואות גבוהות יותר בהשוואה לנכסים סחירים מסורתיים.
 • הגנה מפני תנודתיות השוק: בשל הקשר הפחות ישיר שלהן לשווקים ציבוריים, השקעות לא סחירות עשויות לשמש סוג של הגנה מפני תנודתיות כללית בשוק.
 • העברת עושר דורית: נכסים לא סחירים מסוימים כמו נכסי נדל"ן ואוספי אמנות יכולים לשמש ככלי לשימור עושר לאורך דורות.
 • גישה לסוגי נכסים אלטרנטיביים: השקעה בנכסים לא סחירים מאפשרת למשקיעים להיחשף לסוגי נכסים אלטרנטיביים ולתעשיות שאולי לא ניתן לגשת אליהם בקלות בשווקים מסורתיים.
 • גידור מפני אינפלציה: השקעות לא סחירות מסוימות כגון נדל"ן עשויות לספק גידור טבעי מפני אינפלציה, תוך שמירה על כוח הקנייה של הון המשקיעים.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן